TAKVİM GAZETESİ VE TURKUVAZ MEDYA'NIN, İFTİRA İÇERİKLİ MAGAZİN DEDİKODULARINI "HABER" ADI ALTINDA YAYINLAMASI AHLAKA UYGUN DEĞİLDİR

Takvim Gazetesi, geçtiğimiz günlerde Beyaz TV'de, “Söylemezsem Olmaz” adlı magazin programında yayınlanan ve bazı sahte sosyal medya hesaplarından çeşitli medyatik ünlüler arasında yapıldığı iddia edilen magazinsel dedikoduları aktardığı sözde haberinde, bu dedikodular içinden dolaylı yoldan Sayın Adnan Oktar ve camia mensuplarımızı hedef alan bazı yakışıksız ifadeleri aktarmıştır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki Sayın Adnan Oktar ve arkadaş camiamızın, ne Beyaz TV’de yayınlanan magazinsel dedikodularla ne bunları (sözde) haberleştiren Takvim gazetesinde yer verilen sahte hesaplardan yapılmış mesnetsiz paylaşımlarla ne de bu dedikoduların taraflarıyla herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Ayrıca, Beyaz TV'deki programda, bu uydurma yazışma ve dedikoduların, kaynağı belirsiz sahte sosyal medya hesaplarından yapıldığı özelikle vurgulanmıştır. Buna rağmen Takvim Gazetesi söz konusu sosyal medya dedikodularındaki Sayın Adnan Oktar ve arkadaş camiamıza yönelik ima yollu hakaret ve iftira içeren çirkin ifadeleri sözde "haber" adı altında yayınlamıştır. 

Kaldı ki gerçek hesaplardan dahi olsa insanların gıyabında namus ve şereflerini hedef alan, kişilik haklarını ihlal eden olmadık hakaret ve iftira içeren birtakım çirkin ifadeleri, imaları sözde magazin, haber bahanesiyle aktarmanın da son derece yakışıksız, örfe, adaba ve ahlaka uygun olmayan bir davranış olacağı açıktır. 

Ergün Diler (solda), Serhat Albayrak (sağda)

Nasıl ki Takvim Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sn. Ergün Diler'in ya da Turkuvaz Medya'nın yöneticelerinden Sn. Serhat Albayrak'ın kendileri, aileleri, eşleri, yakınları, akrabaları hakkında doğrudan veya dolaylı yoldan namus, iffet ve haysiyetlerini hedef alan birtakım çirkin, asılsız dedikoduları, "bakın biz demiyoruz, ama sizin için böyle diyorlar" şeklinde bozuk bir mantık ve üslupla yaymak, gündem yapmak açık bir itibar suikasti anlamına gelecekse, bu tür iftira haberlerini yayınlamak da aynı anlama gelmektedir.

Bu itibarla, Takvim Gazetesi ve Turkuvaz medyanın değerli mensuplarının, bu hatalarını telafi edeceklerini düşünüyor ve insanların kişilik haklarını hedef alan, çirkin iftiralar içeren bu tür dedikoduları yaymanın herkes açısından, her ne gerekçe ile olursa olsun doğru olmadığını bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.