CUMHURİYET SAVCISI SERDAR AKAN GÖREV YERİ DEĞİŞTİRİLDİĞİ HALDE, YENİ GÖREV YERİNE GİTMEYEREK CAMİAMIZ ALEYHİNDEKİ HUKUK DIŞI İŞLEMLERİNE HALEN DEVAM ETMEKTEDİR

İSTANBUL C.B.SAVCILIĞI ÖRGÜTLÜ SUÇLAR BÜROSU SAVCISI SERDAR AKAN (92605), 25 MAYIS 2021 TARİHİNDE GÖREV YERİ DEĞİŞTİRİLDİĞİ HALDE, GİZLİ YÜRÜTTÜĞÜ SORUŞTURMA DOSYALARINDAKİ HUKUKSUZLUKLARI GİZLEMEK AMACIYLA ALELACELE, "ESASLI İŞLEMLER" YAPMAKTADIR. TAYİN OLMASINA RAĞMEN YENİ GÖREV YERİNE GİTMEYEREK CAMİAMIZ ALEYHİNDEKİ HUKUK DIŞI İŞLEMLERİNE HALEN DEVAM ETMEKTEDİR.

Kamuoyunda Adnan Oktar davası olarak bilinen davanın soruşturma süreci, 04.08.2016 tarihinde emniyete gönderilen isimsiz sahte bir ihbar üzerine başlamış ve devamında husumetli kişilerin de devreye sokulmasıyla günümüze kadar gelmiştir. 

Adnan Oktar ve arkadaşları bu süreçte başta soruşturma savcıları olmak üzere bazı emniyet ve yargı mensuplarının haksız ve hukuksuz uygulamalarıyla mağdur edilmiş olup mağduriyetleri halen devam etmektedir. 

Bu haksız ve hukuksuz uygulamaları yapanların başında İstanbul Örgütlü Suçlar Savcısı Serdar Akan gelmektedir. Savcı Serdar Akan’ın yaptığı hukuksuzluklar hakkında ilgili makamlara bugüne kadar çok sayıda şikayet ve yasal başvurular yapılmıştır. 

Ancak, şu an kamuoyunun dikkatine sunmak ve ivedilikle gerekli önlemlerin alınmasını talep ettiğimiz hususlar şöyledir:

1- Ağustos 2016 tarihinden bu yana camiamız hakkındaki tüm soruşturmaları savcı Serdar Akan yürütmektedir. Halihazırda bildiğimiz kadarıyla 2019/100369, 2019/119278, 2019/104585, 2019/104378, 2019/104645, 2019/108328, 2019/108349, 2017/135702, 2018/177915, 2021/34755, 2019/36790, 2021/3208, 2020/157107 numaralı soruşturmalar Savcı Serdar Akan’ın uhdesindedir. BU SORUŞTURMALARIN BÜYÜK KISMI ÜZERİNDE YAKLAŞIK 5 YILDIR KESİNTİSİZ OLARAK DEVAM EDEN KISITLILIK KARARI BULUNMAKTADIR. 

2- Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun 25.05.2021 tarihli Adli ve İdari Yargı 2021 Yılı Ana Kararnamesi ile Savcı Serdar Akan’ın görev yeri değiştirilmiş ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına atanmıştır. Bu atama kararlarına ilişkin tebligatların 14.06.2021 itibariyle gönderileceği duyurulmuştur.(https://www.hsk.gov.tr/DuyuruOku/1550_adli-ve-idari-yargi-2021-yili-ana-kararnamelerine-iliskin-duyuru.aspx)

2802 Sy. Kanun’un 42. Maddesinin (b) fıkrasında; “Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini, izleyen işgünü içinde işe başlamak zorundadırlar.” hükmüne amirdir. 

3- SAVCI SERDAR AKAN’IN BU SÜREYİ SONUNA KADAR KULLANACAĞINA DAİR DUYUMLARIMIZ BULUNMAKTADIR Kİ SOMUT GERÇEKLER DE BUNU TEYİT ETMEKTEDİR. 

Bunun nedeni ise camiamız hakkındaki soruşturma dosyalarında gitmeden işlemler yapmak ve dosyaları mümkün mertebe aleyhe sonlandırmaktır. 

Nitekim, yine aldığımız duyumlara göre ATAMA KARARI ÇIKTIKTAN SONRA gizli yürüttüğü bazı dosyalar üzerinden iddianame tanzim etmiş ve İstanbul C.B.Savcılığı’na göndermiştir. 

Bugüne kadar maruz kaldığımız haksız ve hukuksuzlar da göz önüne alındığında, atama kararından sonra gizli devam eden dosyalarda alelacele esaslı işlemler yapılmasındaki yegane amacın GEÇMİŞ HUKUKSUZLUKLARIN ÜZERİNİ KAPATMAK VE BUNLARI YENİ ATANACAK SAVCIDAN GİZLEMEK OLDUĞU ÇOK AÇIKTIR. 

Zira Savcı Serdar Akan’ın görev değişikliğini son güne kadar yapmamasının ve AYLARDIR İŞLEMSİZ BEKLEYEN DOSYALAR ÜZERİNDEN ALELACELE ESASLI İŞLEMLER YAPMA GAYRETİNE GİRMESİNİN İYİ NİYETLE VEYA HUKUKİ FAYDA GÖZETMEKLE İLGİSİ OLMADIĞI kanaatindeyiz.

4- Ayrıca son olarak 22.06.2021 (bugün) yaşanan bazı gelişmeler bu düşüncelerimizin somut bir teyidi olmuştur. Uzun yıllardır yurt dışında yaşayan masum bir anne –gizli devam eden İstanbul C.B.Savcılığı 2019/100369 sayılı dosyası kapsamında– ifadesinin alınması için hakkında yakalama kararı çıkartıldığını ve bu karar üzerine Ankara Esenboğa Havalimanı polislerince yakalandığını öğrendik. Edindiğimiz bilgilere göre hiçbir suçu olmayan bu annenin, biri bu gizli dosya olmak üzere toplam iki ayrı dosyada ifadesinin alınması için hakkında yakalama kararı olduğunu öğrendik. 

İstanbul Anadolu Adliyesi'ndeki yakalama kararına konu diğer soruşturmanın savcısı SEGBİS yöntemiyle ifadesinin alınmasına ve sonrasında serbest bırakılmasına karar vermiştir. Ancak Savcı Serdar Akan böyle yapmayarak, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden polis memurlarını uçakla Ankara’ya göndererek getirilmesine ve 4 GÜN GÖZALTINA ALINMASINA karar vermiştir. 

5- SAVCI SERDAR AKAN’IN BU AĞIR PANDEMİ ŞARTLARINA RAĞMEN 4 GÜN GÖZALTI KARARI VEREREK, HİÇBİR SUÇU OLMAYAN BİR HANIMI İSTANBUL’A POLİS ZORUYLA GETİRTMESİNİN İYİ NİYETLİ OLMADIĞI VE BU KİŞİYİ BASKI ALTINA ALIP ETKİN PİŞMAN OLMAYA ZORLAMAK AMAÇLI OLDUĞU KANAATİNDEYİZ. Zira benzer haksız ve orantısız uygulamaları daha önce de pek çok kereler yapmıştır:

Örneğin; geçtiğimiz aylarda 23 kişi hakkında gözaltı kararı vermiş, 19’u polis operasyonuyla yakalanmış ve tüm ditijallerine el konmuştur. Bu 19 kişiden, 16 tanesi ifadeleri alınmasına rağmen ek sürelerle gözaltı süresinin sonuna kadar tutulmuşlardırYani, Serdar Akan sırf insanları zor ve baskı altına alarak etkin pişmanlığa zorlamak adına haksız, hukuksuz uygulamalar yapmaktan çekinmemektedir. Nitekim, son olayda da iftiraya maruz kalmış bir anneyi dahi sırf eziyet etmek için gözaltına aldırmıştır.

 

SONUÇ OLARAK; 

Savcı Serdar Akan 25.05.2021 tarihli Adli ve İdari Yargı 2021 Yılı Ana Kararnamesi ile görev yeri değişmesine rağmen sırf Adnan Oktar ve arkadaşları hakkındaki dosyalarda alelacele, esaslı işlemler yapabilmek ve geçmiş hukuksuzlukların üzerini örtebilmek amacıyla halen yeni görev yerine gitmekten özellikle imtina etmektedir. 

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

TEKNİK VE BİLİM ARAŞTIRMA VAKFI

Adnan Oktar Davası Hakkında

Daha Geniş Bilgi İçin

https://iddialaracevap.blogspot.com